Zdeněk Trnka

Hudební skladatel

 


Zdeněk Trnka byl přijat za čestného člena Společnosti českých skladatelů v rámci AHUV.

 

kulturní cena Trutnova

Zdeněk Trnka obdržel v r. 2014 prestižní kulturní cenu města Trutnova za celoživotní přínos !

Tisková zpráva

 

Sponzoring

V případě zájmu o sponzoring některého z našich projektů nás prosím kontaktujte. 
trnka@finpo.cz.

 

 

 

Projekt koncerty „PÍSNĚ ZDEŇKA TRNKY A VERŠE JAROSLAVA SEIFERTA“

Ve středu 25. září.2013 v 11.00 hodin (pro školy) a v 18.00 hodin (pro veřejnost)  uspořádán u příležitosti 88. narozenin Zdeňka Trnky dva koncerty „Písně Zdeňka Trnky & Verše Jaroslava Seiferta“, které byly zároveň oslavou 200. výročí narození obou Mistrů a přátel (Seifert 112, Trnka 88).

Kulturní veřejnost poprvé slyšela komplet písní Zdeňka Trnky na verše Jaroslava Seiferta v podání ženské části Kühnova smíšeného sboru pod dirigováním Vojtěcha Jouzy a v interpretaci známé operní pěvkyně Gabriely Jelínkové za klavírního doprovodu Věry Bauerové. Veršům propůjčil svůj hlas Jaroslav Dvorský. Koncerty byly provázeny ilustracemi studentek Gabriely Venhauerové a Sáry Gerychové. Písně, recitace Seifertových veršů a jejich obrazové ztvárnění umocnily umělecký prožitek takto znásobené prezentace díla.

Zakoupením VIP vstupenek držitelé podpořili tvorbu Zdeňka Trnky a realizaci tohoto koncertu. 

Držitelé VIP vstupenky před zahájením koncertu obdrželi symbolický dárek - upomínkovou fotografii Zdeňka Trnky s jeho podpisem. 

 

Projekt "Koncerty - Zdeněk Trnka v zahraničí“

Chceme uspořádat koncerty  z tvorby Zdeňka Trnky nejen v České republice ale i v Kanadě, v Japonsku, v Polsku a zapojit tak do spolupráce studenty a mladé interprety ze zahraničí. Zatím se snažíme o spolupráci s Tokyo College of Music v Japonsku a z Musical Arts program at the University of Toronto Fakulty of Music. Právě z této prestižní univerzity v Torontu uvede 13.3.2016 v rámci festivalu nokturna ve městě Trnkovu klavírní sonátu Červnová nokturna mladý pedagog a slavný klavírista Adam Pioter Zukiewicz .

O uvedení dalších děl jsme dále v jednání s Vice-Presidentem Shohei Nomoto z Tokyo College of Music v Japonsku .

Na tento projekt se snažíme též najít finanční prostředky, sponzory, partnery a další spolupracovníky.

Některé skladby Zdeňka Trnky jsou nyní v Tokyo College of Music v Japonsku, v Musical Arts program at the University of Toronto Faculty of Music a v King´s College School in Wimbledon in London v oddělení hudby.

Projekt 90.narozeniny

Vážení přátelé,

v pátek 27. listopadu 2015 se uskutečnil  JUBILEJNÍ KONCERT K 90.NAROZENINÁM ZDEŇKA TRNKY, který byl další úspěšnou etapou dlouhodobého projektu "Hudba Zdeňka Trnky" . Partnerem pořadatele byla OSA. Komorní hudbu především z ranějšího období autorovy hudby hrála Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou mladého dirigenta Marka Štilce. Jako host provedl na koncertě Trnkovu klavírní sonátu vynikající klavírista a pedagog působící v Coloradu na University of Nothern Colorado Adam Piotr Zukiewicz. Dalším milým hostem byl Vojtěch Jouza, hobojista České filharmonie. Dopolední zkouška byla otevřena pro školy od 11:00 hodin, večerní koncert pro veřejnost. Koncert byl již 4. premiérovým koncertem představující krásnou a rozsáhlou hudbu Zdeňka Trnky. Předchozím úspěšným koncertem byl koncert „Písně Zdeňka Trnky & Verše Jaroslava Seiferta“Jsme pyšní na svého skladatele a svou hojnou účastí na koncertě jsme mu popřáli hodně zdraví.

Celkový dojem z koncertu výstižně popisuje jedna z účastnic :

"Ještě jsem stále plná nadšení z pátečního koncertu, upřímně, tohle jsem nečekala, myslím tu krásu hudby, i když o odborných kvalitách skladatele jsem nikdy nepochybovala. Bylo úžasné, jak nejen přídavek (Kanonýrské rondo) celý orchestr s dirigentem prožívali, jak bylo vidět, že to je i jejich srdeční záležitost. Ty skladby byly skutečně geniálně napsané, i s použitím lidových motivků. Byla by škoda, abychom to už více neslyšeli."

 

Projekt kniha „Písně Zdeňka Trnky & Verše Jaroslava Seiferta“

Kniha nás seznámí s některými životními příběhy hudebního skladatele Zdeňka Trnky a bude se věnovat vzpomínkám na Jaroslava Seiferta. Bude dokladem toho, že i generace Mistrů může mít přátelský vztah ke generaci mladých lidí, tak jako to bylo i v přátelství Mistra Jaroslava Seiferta a o 24let mladšího – tehdy ještě studenta – profesora Zdeňka Trnky. Budou zde i verše Jaroslava Seiferta a jejich výklad či rozbor tak, jak  je Zdeněk Trnka, co by profesor studentům prezentoval. Knihu doplníme partitůrami písní.

Autorská spolupráce Karin Venhauer, Zdeněk Trnka a ilustrátorka Gabriela Venhauer. Paměti a autorská korektura Zdeňka Trnky, spolupráce Jana Ptáčníková.

Na tento projekt se snažíme též najít finanční prostředky, sponzory, partnery.

Umělci

27. Listopadu 2015 se v trutnovském UFFO uskutečnil

 JUBILEJNÍ

KONCERT K 90. NAROZENINÁM

ZDEŇKA TRNKY

Zdeněk TrnkaZdeněk Trnka, východočeský skladatel a nositel kulturní ceny města Trutnova za rok 2014  byl skvělý pedagog (učil do svých 80 let), dirigent, muzikant, zpěvák a intelektuál. Vychoval 41 ročníků studentů. Avšak na 9 let byl minulým režimem v době „normalizace“ donucen školství opustit a byl zcela odstaven od veřejného života. Za totality se mu nikdy nepodařilo dostat svou hudbou na veřejnost, žádný z profesionálních interpretů nemohl ani nesměl provést jeho skladby. Nebyl členem OSA. Avšak přijat být nesměl, protože se jeho skladby nemohly hrát, údajně také proto, že nemá oficiální hudební vzdělání. A to, že se vzdělával sám, že si platil soukromé hodiny u uznávaných skladatelů, nemělo tehdy žádnou váhu... více na o autorovi 

 

Komorní filharmonie Pardubice

Komorní filharmonie pardubiceJeden ze špičkových českých orchestrů je svým obsazením menším symfonickým tělesem haydnovsko-mozartovského typu. Jako nejvýznamnější profesionální orchestr Pardubického kraje má nezastupitelnou roli v hudebním životě tohoto regionu. V Pardubicích pořádá abonentní cykly, koncertuje v dalších městech kraje i celé republiky. Pravidelně se účastní předních festivalů v České republice a znají ho také posluchači v mnoha prestižních koncertních sálech v Evropě i zámoří.

Marek Štilec

Marek Štilec DirigentMarek Štilec patří k nejvýraznějším představitelům mladé generace českých dirigentů. V listopadu 2014 zaujal veřejnost v Praze dirigováním koncertu, na němž vystupovala Vanessa Mae a Jose Carreras ve vyprodané O2 aréně (12. 000 návštěvníků), a řadou mezinárodních úspěchů jako bylo dirigování v New World Symphony na Floridě pod patronací Michaela Tilsona Thomase nebo množstvím mezinárodních ocenění nahrávek z tvorby Zdeňka Fibicha pro společnost Naxos /2 x „Nahrávka týdne“ („Album of the week“) pro stanici WQXR v New Yorku, Nahrávka roku („Recording of the Year“) 2013 a 2014 pro MusicWeb International, „Projekt roku 2013“ pro časopis Hudební rozhledy a 2 x Tip Harmonie 2014).

Adam Piotr Zukiewicz

Adam Piotr ZukiewiczAdam Piotr Zukiewicz je vynikající klavírista a pedagog působící na University of Nothern Colorado. Díky svému talentu se dostal nejprve ke studiu hudby na Královské akademii v Londýně, magisterské studium absolvoval v USA, doktorské studium hudby dokončil v Torontu. V klavírních soutěžích získal již řadu nejvyšších mezinárodních ocenění. Sólově vystupuje po celé Evropě, Spojených státech, Kanadě, Japonsku a Brazílii. V roce 2009 uspořádal mj. sérii hudebních workshopů na St. Michael’s Choir School v Torontu, a tak zprostředkoval studentům setkání s renomovanými umělci na mezinárodní úrovni. Do svého repertoáru zařadil klavírní sonátu Červnová nokturna Zdeňka Trnky (světová premiéra v Trutnově 27.11.2015, zámořská premiéra 25.2.2016 v kanadském Edmontnu). Sonáta zazní i v rámci recitálu Adama Zukiewicze na festivalu „Nocturnes in the City“ v Torontu 13. března 2016. Suchovršická Červnová nokturna Zdeňka Trnky také brzy prožijí i posluchači v Coloradu a v Hong Kongu.